tel., faks: 61 8618919
tel. kom. 502607650

www.sens-wydawnictwo.pl
sens.wydawnictwo@gmail.com

skrytka pocztowa 71, 60-350 Poznań 38

                                                                                               

Krzysztof Kwaśniewski - Smutek anegdot


Krzysztof Kwaśniewski, Smutek anegdot. Etniczne dygresje do wspomnień i pomysły refleksji,
ISBN 978-83-86944-75-0, Poznań 2010 r., oprawa broszurowa ze skrzydełkiem, 380 stron, 42 ilustracje, cena: 37,80 zł

 

Krzysztof Kwaśniewski (ur. w 1927 r.) jest emerytowanym profesorem UAM, socjologiem i etnologiem, od dawna zajmującym się różnymi – socjologicznymi, antropologicznymi, historycznymi, nawet folklorystycznymi – aspektami problematyki narodowościowej. Jest także autorem poczytnych książek, m in. „Legendy i podania wrocławskie i dolnośląskie”, „Poznańskie legendy i nie tylko” (obie wyd. przez Wyd. Poznańskie).

 

Prezentowana pozycja to zbiór wspomnień napisanych w ujęciu tematycznym, które stają się przyczynkiem do naświetlenia stosunków narodowych i związanych z nimi poglądów i stereotypów – zwłaszcza tych funkcjonujących w czasie życia Autora (a nawet dawniejszych, gdyż to, co ukształtowało Autora, wywodzi się ze znacznie odleglejszej przeszłości) – od czasów przedwojennych, przez lata wojny i okupacji, czasy realnego socjalizmu, do dziś. Autor pokazuje: „(...) jak w życiu jednego człowieka celowo i przypadkiem zasiewana jest i uprawiana legenda narodowa. Jak przeplata się ona drwiną i koprolalią, jak narasta, jako legenda umacniająca i koprolalia obronna w bezsilności wobec grożącej i postrzeganej eksterminacji wojennej, jak wybucha i rozkwita w wyzwoleniu, choćby i (...) niedoskonałym, staje się coraz patetyczniejsza w zetknięciu z Prawdą (...)”.

 

Autorowi zależy na tym, by, jak sam pisze, ridentem dicere verum – „śmiejąc się, powiedzieć prawdę” (Horacy). W książce tej smutek miesza się z humorem (nawet tym najbardziej dosadnym), wiele tu żartów, dowcipów (obok tych zwyczajnie i szczerze rozbawiających są także te mniej zabawne i skłaniające do refleksji), a najodleglejszym wspomnieniom, tym radosnym i tym bolesnym, towarzyszy refleksja o współczesności, o kondycji człowieka i narodu.